Zdravá pleť pod rouškou - Rady a tipy očima lékárníka

Jako lékárník se často setkávám s problémy, které se dotýkají stavu pokožky pod rouškou či respirátory, ať už jakékoli třídy. Tato ochrana má zabránit jak kapénkám s potenciálně infekční náloží cizího člověka proniknout k vám, tak i naopak.  Současně dochází k vydechováním vašeho dechu a obsahu úst směrem do roušky či respirátoru, což celý terén obličeje pod těmito ochrannými prostředky zvlhčuje, dráždí a dochází k téměř nulové cirkulaci vzduchu. A to má dopad na naši pleť, která je mechanicky podrážděná, dehydrovaná, zapařená, nedýchá, dochází ke kumulaci agresivních slin a potenciálního infekčního materiálu z vašich úst.
Tento stav se neblaze dotýká téměř každého z nás.
20200508_105243

A jste-li navíc pracovník v první linii, pracujete v obchodě, nebo všude tak, kde máte roušku celý den na sobě, je téměř jisté, že se vaše pleť bude již téměř po dvou měsících nošení roušek a respirátorů potýkat s mnoha neduhy (periorální (okol úst v kruhu) ekzémy, akné, opary, mechanické oděrky, zapařeniny, zčervenalá kůže, plísně).

Jak na to? Jednoduchý návod v několika krocích.
1. Je potřeba se starat o vaši roušku či respirátor (častá výměna, praní, žehlení aj.) a budete si je během dne častěji měnit. Tím eliminujete počet patogenů v roušce a částečně i vlhké prostředí. 
2. Je nutné myslet na pomoc pokožce. Důležité je pokožku po sundání roušky nechat chvíli volně dýchat. Poté je na iritovanou pokožku vhodné navrstvit skládanou hydrofilní gázu alespoň 7,5 x 7,5 nebo 10x 10 cm 1-2 ks dle velikosti ošetřované plochy (nesterilní postačuje), kterou navlhčíte Jarišovým roztokem, který zklidní a je slabě dezinfekční. 
3. Kdo má pokožku už více „nemocnou, poškozenou“ doporučuji na obklad použít spíše jemný a šetrný, ale přitom velmi účinný dezinfekční přípravek na bázi superoxidované vody (například Microdacyn nebo DebriEcaSan). Navlhčené tampony gázy necháme působit cca 10 minut ideálně 2x denně (ráno a večer). Gázu poté vyhoďte a nechte chvíli volně pokožku oschnout. 
4. Poté aplikujte slabou vrstvičkou PLASMAGEL s krevními proteiny jako základ a nechte opět zaschnout. Plasmagel bude vaši pleť obnovovat, regenerovat a hydratovat. Na silnější ložiska ekzému, periorálního ekzému, zapařenin je vhodné následně aplikovat jakýkoli zinkový krém (například Sudokrém, nebo silnější CutoZink Ichtamo Dr. Konrád). Pokud se stav nelepší ani po 3-5 dnech, je vhodné vyhledat lékaře a konzultovat váš aktuální stav s odborníky. 

Věříme, že dlouhodobá péče Plasmakosmetikou se vám určitě vyplatí v podobně krásné a zdravé pleti!